Modele w przeważającej większości, nie posiadają w zestawie farb, chyba, że na naszej stronie jest wyraźna informacja, że jest inaczej.

Listę właściwych farb znajdziesz w instrukcji do modelu.
Skąd wziąć instrukcję jeśli nie kupiłem jeszcze modelu?
Na naszej stronie pod prawie każdym modelem znajdziesz skan w wysokiej rozdzielczości.

Główne kolory są zwykle pokazane na osobnym rysunku na końcu instrukcji, ukazującym cały model i schemat które obszary jak pomalować.
Często do wyboru jest wiele wersji malowania, dobrze się z góry zdecydować na jedną aby nie kupować farb które później okażą się niepotrzebne.
Farby do pomalowania drobnych detali są wymieniane na kolejnych rysunkach ukazujących etapy budowy modelu.
Większość producentów na końcu lub na początku instrukcji podaje zbiorcze zestawienie potrzebnych kolorów, co bardzo ułatwia sprawę, ale i tak zalecamy przeglądnięcie całej instrukcji i przyjrzenie się co faktycznie będziemy potrzebować. Często się zdarza, że dany kolor będzie potrzebny tylko do pomalowania jednego jedynego elementu, schowanego gdzieś wewnątrz modelu, który i tak będzie niewidoczny.
Jeśli chcemy zrobić model bardzo dokładnie i zakupić wszystkie farby wymienione w instrukcji ich wartość może znacznie przekroczyć wartość modelu, dobrze więc się zastanowić, czy wystarczą nam tylko główne kolory, czy chcemy wszystkie, czy też będziemy poszukiwać jakichś wariantów pośrednich. Możemy w ten sposób sporo zaoszczędzić.

Farby najlepiej identyfikować po numerach nie po nazwach.
W każdym modelu (no prawie każdym) podane są farby z konkretnej palety (konkretnego producenta). Czasem z więcej niż jednej zostawiając nam możliwość wyboru.

Najczęściej kupowane farby to Humbroll, Tamiya, Revell, Pactra, Mr Hobby. (te ostatnie są naszym subiektywnym zdaniem najlepsze)

Jeśli nie posiadasz aerografu, do pomalowania większych powierzchni dobrze użyć farby w sprayu.
Efekt będzie zdecydowanie lepszy. Przy pomocy pędzla jest praktycznie niemożliwe pomalowanie większej powierzchni bez pozostawienia smug.

Malując aerografem nie zapomnijmy o rozcieńczalniku, najlepiej zalecanym do danego typu farb gdyż nie każdy do każdej farby się nadaje.