Aby móc przystąpić do malowania za pomocą aerografu, należy doprowadzić do niego sprężone powietrze, którym jest on zasilany. Powietrze takie w modelarstwie generowane jest przeważnie przez kompresor, a następnie doprowadzane do aerografu za pomocą przewodu pneumatycznego.
Konieczność stworzenia podpięcia: aerograf + przewód + kompresor, powoduje pojawienie się dwóch miejsc łączenia powyższych elementów na linii: aerograf - przewód oraz przewód - kompresor, gdzie złączki w tych miejscach muszą być ze sobą kompatybilne.
Ponieważ każdy z tych trzech produktów może posiadać różne rodzaje przyłączy, dlatego też należy zwrócić na nie uwagę podczas kompletowania zestawu.
 

W modelarstwie, najczęściej stosowanym gwintem przy aerografach jest ten o rozmiarze 1/8 cala. To od niego w dużej mierze zależy zastosowanie kolejnego elementu, jakim jest przewód pneumatyczny.

Producenci stosujący powyższy rodzaj złącza to m. in.:
Adler, AK Interactive, Amazing Art, AMMO of Jimenez, Border Model, Fine Art, Meng Model, Sparmax, Tamiya. 

Jako że gwint 1/8" jest uniwersalnym rozmiarem i szeroko stosowanym przy airbrushing'u, cały zestaw można połączyć w ten oto sposób.
W zawiązku z tym, poniżej skupimy swoją uwagę na producentach aerografów, stosujących niestandardowe gwinty w swoich produktach.
 

Jednym z wyjątków nie stosowania w standardzie gwintu 1/8" jest japońska marka Mr.Hobby. Pomimo, że wykorzystuje ona w swoich produktach (złącza przewodu ciśnieniowego, przejściówka stosowana przy puszkach ze sprężonym powietrzem) inny rozmiar gwintu, to jednak istnieje możliwość zdjęcia adaptera przykręconego na wstępie do aerografu i cieszenia się standardowym wyjściem 1/8".
Za przykład może posłużyć aerograf PS-270 Creon.

- oryginalny wężyk podpięty do aerografu marki Mr.Hobby poprzez załączony do zestawu adapter -

 

- odkręcony adapter od aerografu -

 

- możliwość podpięcia aerografu z oryginalnym przewodem za pomocą adaptera, a także z uniwersalnym przewodem 1/8" -

 

Ponadto Mr.Hobby oferuje adaptery w każdej możliwej konfiguracji podpięcia między swoim złączem a gwintem 1/8", w postaci zestawu PS-241.

 

Podobnie jak w powyższym przypadku jest z firmą Harder & Steenbeck (H&S). Aerografy są sprzedawane wraz z nakręconym adapterem umożliwiającym podłączenie przewodu za pomocą szybkozłączki. Po jego odkręceniu, otrzymuje się standardowy gwint 1/8".


Dlaczego zatem wyodrębniony został ten producent, skoro jego aerografy dają możliwość korzystania z gwintu 1/8"?
Otóż, chcąc zaopatrzyć się w oryginalny przewód tej marki, należy wykorzystywać szybkozłączkę, bowiem jedynie z takim wejściem (od strony aerografu) oferowane są przewody ciśnieniowe tego producenta.

Z kolei, złącza od strony kompresora oferowane są w kilku rozmiarach gwintu, m. in.: 1/8", 1/4", M5a ,a także te zakończone szybkozłączką. No dobrze, ale żeby nie było tak prosto, niektóre marki posiadają niestandardowe gwinty na wyjściu aerografu, które też trzeba jakoś podpiąć. Mowa tutaj głównie o aerografach jak Badger oraz Paasche.
Oczywiście producenci tacy posiadają w swojej ofercie przewody zasilające, odpowiadające zastosowanemu gwintowi w aerografie. Co jednak w momencie chęci wymiany samego aerografu z niestandardowym złączem, mając już w swoim warsztacie pozostały osprzęt?
Otóż, w takiej sytuacji z pomocą przychodzą tzw. adaptery.

I tak,
producent marki Badger stosujący w swoich aerografach gwint M5, zwykle dodaje do pudełka adapter na 1/8". Jednak, w przypadku jego braku można oddzielnie go dokupić w postaci oryginału o numerze 36-010 lub też zamiennika fine art 631.

W przypadku podłączania przewodu do kompresora o męskim gwincie 1/4", można wykorzystać adapter fine art 637.
Tutaj należy zaznaczyć, że nieoryginalne adaptery mogą wchodzić nieco ciężej nie dając się dokręcić do końca, jednak trzymają one szczelność w trakcie pracy z aerografem.
Adapter fine art 631 można opcjonalnie zastosować także do aerografów Mr.Hobby z uwzględnieniem powyższych uwag.


Marka Paasche posiada swój indywidualny rozmiar gwintu i aby móc podłączyć standardowe złącza, należy wykorzystać markowe adaptery.Otóż, aby móc podpiąć standardowy przewód z gwintem 1/8", należy wykorzystać adapter tego producenta o numerze A-202.
Z kolei kiedy to posiadamy wężyk Paasche, a chcemy go podłączyć do standardowego gwintu innego aerografu, należy zastosować złączkę o numerze A-188.


Co ciekawe, Paasche oferuje adaptery do przepięcia między swoimi produktami a marką Badger i odwrotnie, tj.
PASA-151 - redukcja Badger na Paasche,
PASM-66 - redukcja Paasche na Badger.


W przypadku posiadania przewodu ciśnieniowego o średnicy wewnętrznej 4mm bez zamontowanej złączki, można go potraktować na wcisk, zakręcając odpowiedni adapter fine art 639 na aerograf.


Aby móc połączyć ze sobą aerograf z kompresorem, złącza przewodu ciśnieniowego muszą być po obu stronach kompatybilne dla pozostałych produktów.
Kompresory modelarskie charakteryzują się gwintami wyjściowymi o rozmiarach 1/8" lub 1/4", w zależności od zastosowanego rodzaju wyjścia na reduktorze. Uniwersalne przewody powietrzne także występują zwykle w powyższych rozmiarach.
W przypadku posiadania przewodu z 1/8" oraz z wyjściem z kompresora 1/4" (i na odwrót), produkty te można ze sobą połączyć odpowiednio dobierając adaptery:
fnr art 634 - podłączenie przewodu zasilającego 1/8" do kompresora 1/4",
fnr art 635 - podłączenie przewodu zasilającego 1/4" do kompresora 1/8".


Bywa i tak, że pojawia się problem ze zbyt krótkim przewodem, którego należałoby wydłużyć, a dokładniej połączyć ze sobą dwie sztuki. W zależności od rodzaju zastosowanych w nich gwintów, możemy tego dokonać wykorzystując jeden z poniższych adapterów,

gdzie:
fnr 632, - łączenie przewodów z końcówkami 1/8",
fnr 633, - łączenie przewodów z końcówkami 1/8" i 1/4",
fnr 636, - łączenie przewodów z końcówkami 1/4".


W sytuacji potrzeby przejścia gwintu 1/8" z męskiego na żeński, można wykorzystać przejściówkę marki tamiya 74558.

Produkt ten oferowany jest jednak głównie w celu podpięcia rozdzielacza, dzięki czemu za pomocą jednego kompresora można zaopatrzyć w sprężone powietrze kilka aerografów.
 

Sprężone powietrze można otrzymać także poprzez użycie butli ciśnieniowych, oferowanych przez niektórych producentów produktów modelarskich. Butle takie należy odpowiednio podłączyć, a odbywa się to dzięki specjalnym adapterom.

- przejściówka fine art 615 z wbudowanym regulatorem podawanego strumienia ciśnienia powietrza + fine art 631 wypuszczająca standardowy gwint 1/8" -


Niekiedy może się zdarzyć, że po wkręceniu adaptera, czy też zakręceniu zwykłej złączki występuje nieszczelność. W takim przypadku należy owinąć gwint męski taśmą teflonową,

 

a następnie nakręcić gwint żeński, uzyskując w ten sposób uszczelnienie łączonych elementów.

 

Wszelkiego rodzaju dodatki stosowane w modelarstwie przy przewodach ciśnieniowych w postaci szybkozłączek,


a także odwadniaczy, dostępne są w uniwersalnym rozmiarze 1/8".

 

Więcej informacji o samych aerografach i kompresorach można znaleźć w poradniku: Aerograf i jego zasilanie.