Witam wszystkich, po omówieniu technik weatheringu chciałbym omówić i opisać sposoby na ciekawą prezentację naszych mini replik.

 

 

Jak wyeksponować model?

 

Jak wiemy modelarstwo to sztuka artystyczna, więc powinna mieć jakąś oprawę, żeby całość stała się bardziej atrakcyjna i spektakularna. Więc na czym to polega?

Wyeksponowanie  modelu ma na celu przyciągnięcie uwagi i wzroku jak największej liczby oglądających, zainteresowanych czy po prostu zwykłych ludzi. Jest to bardzo ważna i istotna rzecz, którą często stosują modelarze na różnorodnych konkursach, imprezach modelarskich czy też zwykłych wystawach. Zacznijmy od tego, jakie formy , sposoby wyeksponowania modelu można polecić i zastosować, żeby uzyskać oczekiwany przez nas efekt, czyli skupienie oglądających.

 

Sposoby wyeksponowania:

 

a)Przedstawienie modelu na płytce z informacją

Jest to jeden z najprostszych i skutecznych sposobów ciekawej prezentacji swojego dzieła. Pełni funkcję zwykłej podstawy pod model, by nie stał on na meblu. Dodatkowo na takiej podstawie należy umieścić plakietkę, tabliczkę informującą  oglądających ludzi o pełnej nazwie danego modelu (można również zamieścić wpis o nazwie producenta, skali oraz jakąś ciekawostkę, w przypadku czołgu np. kaliber armaty)  Do stworzenia takiej podstawy pod model nadaje się praktycznie wszystko co jest proste, równe i ładnie wygląda. Może to być nawet deska do krojenia warzyw, mięsa pomalowana bejcą itp. Do tego celu nadaje się też również styropian oklejony np. czarnym papierem. Można też użyć plastikowego opakowania po płytach Cd.  W moim przypadku użyłem deski do krojenia warzyw z czarną nadbudówką wykonaną ze styropianu pokrytego czarnym papierem. Oto efekt: 

 

 

Całość zajęła mi około 30 min, myślę więc że warto poświęcić te ,,chwile" i cieszyć się ładnie prezentującym się modelem.

 

 

b)Przedstawienie modelu na fragmencie rzeczywistego miniaturowego świata

 

To już trochę trudniejsza sztuka, niektórym nie wystarcza widok modelu stojącego na zwykłej podstawce-tak jak opisałem to wyżej. No dodatek ten sposób przedstawiania modeli przyciąga znacznie więcej widzów, jest bardziej ciekawy, kolorowy. Dlatego też wiele modelarzy jeżdżąc na konkursy, wykonuje pod modele owe dioramy, czyli fragmenty min. świata. Podczas oceny ich dzieła wiele zyskują. Nie będę się rozwodził zbytnio na ten temat, w poradniku moje hobby istnieje, bądź będzie istniał osobny wątek dotyczący tworzenia dioram. Dodam tylko, że do realistycznego przedstawienia takiej scenki można użyć gotowych mat i roślinności, bądź też zrobić wszystko samemu od podstaw za pomocą pędzla, gąbki, ziemi, mchu itp. Robiąc dioramy można również wzorować się na zdjęciach archiwalnych, przedstawiając w ten sposób historyczne zdarzenie. Poniżej zamieszczę efekty moich zmagań z dioramami, do ich budowy użyłem tego co miałem pod ręką :)

 *********

 To mój model firmy Italerii w skali 1/35, roślinność to trawka polaka oraz mech z ogródka :)

 

******************

 

Tutaj poraz kolejny do stworzenia roślinności użyłem mchu z ogródka. Jako baze do osadzenia roślinności i modelu wykorzystałem starutką ramke po zdjęciu z piwnicy. Do tego celu nadają się również kartonowe wieczka po pudełkach do butów zalane gipsem. Model to czołg Panther od tamyi w skali 1/35.

 

 

c) Modele w gablotce

 

Jak zapewne zauważyliście, na modelu który sporo czasu spędza na półce, stopniowo z czasem zbiera się, osadza kurz. W nadmiernych ilościach potrafi on całkowicie zmienić barwę naszego modelu oraz zatrzeć drobne detale. Dlatego też dużo modelarzy oprawia podstawki w szklane szybki, które po połączeniu ze sobą tworzą szklany sześcian, czyli gablotkę, która szczelnie chroni model przed wrogim kurzem i wszelkim brudem. Budowa takiej gabloty jest trochę pracochłonną robotą, ale efekt jest warty zachodu. Do budowy takiego szklanego sześcianu potrzebne są szybki o danym wymiarze, lub przezroczysta pleksa. Jako spoiwa do łączenia płyt w całość można użyć silikonu przezroczystego, który bez problemu wiąże ze sobą dane części.  

 

 

 Źródło-positivo.pl (Kolekcja-,,CZOŁGI ŚWIATA)

 

Myślę, że teraz będziecie wiedzieć, jak w łatwy sposób estetycznie i zachęcająco przedstawić swój model.

Pierwsze 3 zdjęcia pochodzą z mojej kolekcji modeli.

Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania, zachęcam do odwiedzenia mojego bloga modelarskiego.

http://sokolowskimodels.blogspot.com/ 

Pozdrawiam Michał Sokołowski :)