Kalkomania - cienka naklejka, naklejenia wodą z dodatkiem płynów zmiękczających do odzwierciedlenia znaków taktycznych czy też innych napisów które występowały na rzeczywistych pojazdach. Jest to wygodna i prosta rzecz - nie musimy sami malować tych oznaczeń - wystarczy nakleić naklejki.
Do prawie każdego modelu są dołączone kalkomanie, zdarzają się takie pojazdy które nie miały żadnych znaków, więc i w zestawach modelarskich ich nie ma.
Kalkomanie są różnej jakości, wielkości i precyzyjności w wykonaniu.
Lecz tak czy tak, pamiętajmy aby umyć ręce przed nakładaniem kalek aby ich nie pobrudzić oraz aby kalkomanie kłaść na lakierowaną powierzchnie, (lakier bezbarwny błyszczący lub Sidolux) nie musimy lakierować całego modelu. Nakładamy cienką warstwę lakieru w miejsca pod kalkomaniami na modelu, czyli tam gdzie mamy te naklejki przyklejać.

Przy naklejaniu kalkomanii będzie nam potrzebne parę rzeczy.

- Naczynie z ciepłą wodą.


- Płyn zmiękczający (w moim wypadku ten, polecam!) Każde płyny mają takie same działanie tylko czasem lepsze i gorsze.


- Ostre nożyczki. Do wycinania dużych kalkomanii (najlepiej mniejsze).

- Ostry skalpel. Do precyzyjnego wycięcia kalkomanii małych lub takich do których nie możemy dostać się nożyczkami.

- Pinceta. Dzięki niej będziemy mogli trzymać kalkomanie podczas pracy oraz je ustawiać na modelu.

Oraz model:P


Ja zamiast pincety używam takiego narzędzia. Nie wiem jak się ono nazywa lecz jest to narzędzie dentystyczne. Upiłowałem osty koniec po czym przeszlifowałem go w postać kuleczki. Niezmiernie mi to pomaga przy ustawianiu kalki. Nie niszczy jej dzięki kulistemu końcowi. Nabyłem to na giełdzie/targowisku za 5zł. :lol:


Lakier nakładamy warstwami aby nie zalał detali, pamiętajmy! że lakier też należy nałożyć na równą powierzchnie.

Pędzle, patyczki higieniczne do uszu. Także służą do pozbywania się pęcherzyków spod kalkomanii ale maja zastosowanie także do usuwania z nadmiaru wody oraz wciskania kalkomanii w detale lub linie podziału.

Wracamy do nakładania kalkomanii.
Jak już wyżej wspomniałem przed jakąkolwiek pracą należy pod miejsca kalek nałożyć lakier błyszczący po to aby kalkomania bardzo dobrze wtopiła się w detale oraz przylegała do modelu. Myjemy także ręce.
Po przygotowaniu potrzebnych nam rzeczy przystępujemy do nakładania.
Wycinamy pojedyncze naklejki ostrym skalpelem tak aby ją odtoczyć od nadmiaru foli, chodzi o to aby wyciąć jak najbliżej farby, żeby folia nie była tak widoczna (ewentualnie trochę zostawiamy). Najlepiej robimy to na jakiejś twardej rzeczy tak aby nie poniszczyć, porysować biurka.
Wycinając można sobie zostawić trochę arkusza aby móc za co łapać pincetą.


Po wycięciu łapiemy pincetą kalkę lub nabijamy ostrym skalpelem tam gdzie nie ma farby, czyli w ten arkusz oraz zanurzamy w wodzie na jakieś 5 sekund.



Po wyciągnięciu kalkomanii odkładamy ją na bok i czekamy aż będzie się dało ja swobodnie przesuwać, w między czasie nakładamy odrobinę płynu na model, oczywiście w miejsce pod kalką, małym pędzlem lub tym który jest w nakrętce.



Po czym zsuwamy kalkę z arkusza na model używając pincety lub innych narzędzi, byle nie ostrych w taki sposób.



Po nałożeniu kalkomanii i jej ustawieniu zdejmujemy nadmiar wody patyczkiem higienicznym lub szmatka oraz delikatnie wklepujemy ja do podłoża.



Czekamy aż płyn wyschnie oraz kalka stanie się stałą częścią modelu ok. 24h. Po czym zabezpieczamy ją lakierem matowym. Jeśli kalkomania zacznie się marszczyć nie należy panikować - jest to normalna reakcja po płynie. Należy to wyrównać patyczkiem higienicznym.


Wskazówka! Najlepiej jest zaznaczyć lub zakreślić jakimś pisakiem, położenie kalki na schemacie malowania:



Jak widzimy na schemacie cyferka jest równolegle z pewnymi liniami. Po znalezieniu ich na modelu możemy nałożyć kalkę. Są one bardzo pomocne przy tym zabiegu.