Kleje modelarskie stanowią podstawę wyposażenia każdego warszatu modelarskiego. To dzięki nim z pojedynczych elementów, możemy stworzyć ostateczną bryłę naszego  modelu. Najpopularniejsze tworzywo z jakiego wykonuje się części plastikowych modeli to polistyren.

KLEJE DO POLISTYRENU
Najpopularniejszą grupą klejów modelarskich, są kleje na bazie rozpuszczalników, takich jak aceton oraz oactan butylu z dodatkiem żywicy syntetycznej. Żywica ta wypełnia ubytki pomiędzy sklejanymi częściami, dzięki czemu z powodzeniem są stosowane przy modelach „gorszej jakości”. W ten sposób możemy uniknąć lub częściowo ograniczyć pracę ze szpachlówką w późniejszym etapie pracy. W przypadku wypłynięcia nadmiaru kleju przy krawędziach łączonych części, należy odczekać do całkowitego stwardnienia spoiwa, a następnie zeszlifować pilnikiem lub papierem ściernym.

 

KLEJE Z SERII THIN
Są to kleje na bazie rozpuszczalników jak w powyższym przykładzie, jednak są one pozbawione żywicy i wchodzą w reakcję z polistyrenem nadtapiając ich powierzchnię. Za pomocą pędzelka dołączonego do nakrętki, możemy swobodnie aplikować klej wzdłuż krawędzi przyłożonych do siebie dwóch elementów. Następnie części te ściskamy, a rozmiękczone tworzywo po wyschnięciu daje twardą spoinę.
Ze względu na proporcje zawartych rozpuszczalników, czas łączenia może się różnić, tzn. większa ilość acetonu powoduje szybszą reakcję z powodu niższej temperatury „parowania” rozpuszczalnika i na odwrót. Kleje tego typu mają konsystencję zbliżoną do wody, a dzięki napięciu powierzchniowemu są wstanie wypełnić wąskie szczeliny. Ponadto po odparowaniu praktycznie nie pozostawiają śladów.

 

KLEJE CYJANO-AKRYLOWE
Kleje cyjano-akrylowe w modelarstwie stosuje się przeważnie w celu przyklejenia elementów wykonanych z innego materiału niż polistyren. Jednym z głównych zastosowań jest waloryzacja modelu poprzez doklejanie części fototrawionych.


 

 

Kleje CA to kleje typu „super glue”, nie wchodzące w reakcję z klejonym materiałem. Są one wolne od rozpuszczalników i zazwyczaj przeźroczyste. CA reagują poprzez wilgoć zawartą w powietrzu i charakteryzują się krótkim czasem reakcji. Posiadają konsystencję od rzadkich cieczy po gęste masy, gdzie to właśnie konsystencja w dużym stopniu decyduje o długości jego wysychania. Kleje tego typu zastygają bardzo szybko pod warunkiem, że ich warstwa jest bardzo cienka (czyli np klej zostanie ściśnięty między dwoma płaskimi powierzchniami). W przeciwnym wypadku, kleje te wcale nie reagują tak szybko i przydatne staje się użycie specjalnych aktywatorów. Rozwiązanie takie, czyli zastosowanie kleju CA + aktywator, jest idealne gdy potrzebujemy połączyć ze sobą dwa elementy kiepsko do siebie pasujące i trudne do unieruchomienia na dłuższy czas aby klej mógł zastygnąć (np wszelkiego rodzaju anteny, rurki pitota i inne drobne detale). Należy wówczas nałożyć niewielką kroplę kleju w miejsce łączenia, przyłożyć elementy, przytrzymać je i nałożyć aktywator. Zaschnięcie kleju następuje w ciągu kilku sekund.


 

 

 

Właśnie ze względu na krótki czas wiązania, kleje tego typu nie dają w praktyce większych możliwości poprawiania błędnie ułożonych względem siebie części. W takim wypadku z pomocą przychodzi nam rozklejacz typu debonder. Pomaga on także w usunięciu kleju z nieporządanych miejsc, przypadkowo zabrudzonych podczas naszej pracy. Niewątpliwie wadą klejów CA, jest ich silny, nieprzyjemny zapach, a także pozostawianie białego nalotu wokół klejonej powierzchni.

 

 

KLEJE DO PAPIERU I MATERIAŁÓW DREWNOPOCHODNYCH
Kleje typu wikol wykorzystywane są w modelarstwie przeważnie przy pracach z papierem, kartonem oraz materiałami drewnopochodnymi. Modelarstwo kartonowe czy też okrętowe są głównym "biorcem" tego typu klejów.
Są to niemal bezwonne kleje na bazie wody, dające przeźroczystą elastyczną spoinę.

 

KLEJE EPOKSYDOWE
Kleje epoksydowe - są to kleje dwuskładnikowe zawierające żywicę epoksydową i utwardzacz. Składniki mieszamy zazwyczaj w proporcji 1:1 i po dokładnym otrzymaniu jednolitej masy, nanosimy ją na łączone elementy. Wadą tego typu rozwiązania jest długi czas wysychania w porównaniu do popularnych klejów modelarskich. Jednak po odczekaniu czasu do pełnego utwardzenia, otrzymujemy twardą spoinę gotową do obróbki mechanicznej.

 

APLIKACJA KLEJU
Ze względu na opakowania w jakich oferowane są kleje modelarskie, rozróżniamy sposoby ich nanoszenia na modele.
Do najliczniejszej grupy zaliczamy te w szklanych pojemniczkach, wyposażonych w pędzel.Kleje rzadkie z reguły wyposażone są w cieńsze, a gęstsze w grubsze pędzle. Za ich pomocą kleje wygodnie nanosi się wzdłuż krawędzi klejonych elementów i przy większych powierzchniach.
Jednak w przypadku konieczności nałożenia kropli kleju w trudno dostępnym miejscu, możemy wykorzystać produkty stworzone z myślą o takiej sytuacji. Pierwszym rozwiązaniem jest zakup kleju w opakowaniu posiadającym specjalną igłę, która to pozwala na precyzyjne sklejanie małych detali. Drugim sposobem jest rozwiązanie pośrednie, tzn. zakup specjalnych dozowników mocowanych do opakowań klejów w miejscu ich wylotu lub też zwyczajnych zakraplaczy.

W przypadku cienkich igieł istnieje ryzyko ich zatkania - w tym celu producent Wamod załączył do swojego produktu pręcik do przetykania. W innej sytuacji można poradzić sobie za pomocą ognia, gdzie końcówkę igły podgrzewamy w czasie ułamka sekundy.

Kleje w tubkach to kleje oferowane w najstarszej postaci, gdzie do ich nanoszenia wykorzystuje się zazwyczaj wykałaczkę, bądź inny cienki element.
Na rynku modelarskim oferowane są także kleje w formie markera, gdzie aplikacja substancji klejącej polega na "pomalowaniu" płaszczyzny w miejscu klejenia.

 

KLEJE DO ZADAŃ SPECJALNYCH
Podczas pracy przy modelach, niejednokrotnie przyjdzie nam konieczność zamocowania elementów przeźroczystych, imitujących szybę czy światła. Do takich celów wykorzystuje się specjalne kleje typu "clear", nie pozostawiające śladów białego nalotu, które to z kolei mogłyby zniszczyć powierzchnię klejonego elementu. Produkty te pozwalają także, na tworzenie niewielkich, przeźroczystych szybek.

 

 

Do tymczasowego sklejania elementów mogących być niejednokrotnie demontowanych, można użyć specjalnego preparatu Micro Liquitape. Środek ten jak sama nazwa wskazuje, jest płynną formą taśmy klejącej. Pozwala na ponowne mocowanie elementów bez powtórnego użycia kleju. Jest on niewidoczny ze względu na przeźroczystość i łatwo zmywalny.


KLEJE DO NIETYPOWYCH MATERIAŁÓW
Aby umożliwić łączenie elementów na trudnosklejalnych powierzchniach, należy zastosować odpowiedni podkład. Primer CA Cement PP/PE/POM można stosować podczas pracy z produktami na bazie polipropylenu, polietylenu, poliacetylenu. Preparat ten nakładamy na obydwie strony klejonych powierzchni, gdzie po odczekaniu czasu wysychania, aplikujemy właściwy klej. W przypadku stosowania materiału z tworzywa ABS czy poliwęglanu, można wykorzystać odpowiednio specjalne kleje Tamiya: Cement ABS oraz Reinforcing Cement.

Wykonywanie makiet/dioram wymaga przytwierdzenia do podłoża licznych elementów, wykonanych z przeróżnych materiałów, imitujących m. in. roślinnośc (trawy, krzewy drzewa), czy też grunt (gleba, piasek, żwir itd.).
Do tego celu można wykorzystać specjalne kleje, dedykowane do nakładania materiałów krajobrazowych. Klej Scenic marki Woodland Scenic jest mocny i elastyczny, a po wyschnięciu daje bezbarwne matowe spoiwo. Jest on rozpuszczalny w wodzie i nietoksyczny. Firma Woodland Scenic oferuje także kleje w spray'u.

 

Więcej o podstawowych narzędziach, materiałach i chemii modelarskiej można znaleźć we wskazanym odnośniku.