Malowanie modelu cd.

Post Autor henkiel 2.4.2012Malowanie kamuflażu.

Jest to dosyć trudny oraz istotny element. Ładnie wymalowany kamuflaż prezentuje się na modelu bardzo ładnie oraz efektownie. Lecz nie jest go łatwo zrobić pędzlem.


Przygotowane mam parę farb akrylowych oraz kartkę papieru na której pokaże o co mnie więcej chodzi. Dalsza cześć w której musicie WY odkryć na jakiej zasadzie to działa jest trening oraz cierpliwość.
Tak więc powiedzmy, że nasz model ma być w prostym dwu lub trójbarwnym kamo.
Gdy malujemy kamuflaż taki jak ten:


[size=7](www.google.pl)[/size]
Możemy robić to dwoma sposobami.
Malując zawsze od najjaśniejszego koloru (ponieważ nie jest łatwo malować potem białym na czarnym) czyli piaskowego. Bazę modelu czyli właśnie ten piaskowy, nanosimy na model rozcieńczoną farbą tak aby pokryła idealnie i nie pozalewała detali. Następnie czekamy aż dobrze wyschnie i nanosimy kolor zielony, czyli średnio jasny. Tak samo jak przy piaskowym trzymamy się tego aby model nie był zalany a warstw było kilka. Plamy kamuflażowe malujemy pewnym pociągnięciem pędzla, czyli: nie szarpiemy, przerywamy itd. Po pokrytym zielonym nadchodzi pora na brąz czyli najciemniejszy z tych farb. Robimy to tak samo jak przy pozostałych. I przy tej metodzie jest taki mały problem. Czasem widać te warstwy czyli powierzchnia nie jest równa.


Jest na to drugi sposób czyli malowanie nie warstwowoe. Staramy się malwoac tak aby była jedna równa warstwa plam kammo (wykluczając kładzione warstwy) czyli np: mallujemy model na kammo wyjżekj i malujemy odcieniem piaskowym i tu zostawiamy miejsce na pozostałe plamy. Omimay je, nastęopnie nanisomy drugi kolor i zostawiamy miejsce dla terzeciego.


Te małe plamki czyli "liście" które są istotnym elementem kamuflażu "Ambusch" (patrz wyżej) nanosimy pędzlem retuszerskim lub końcem wykałaczki.
Po malowaniu powierzchnie możemy wypolerować aby była bardziej jednolita, lecz sprawdza się to tylko przy emaliach - wtedy polerujemy filcem.


Zapomniałem dodać na początku, że w malowaniu modeli musimy trzymać się pewnej zasady co do doboru kolorów czyli "federal standard - FS". Korzystamy z zamienników farb które używano do malowania samolotów lub czołgów i innych, dla naszych farb modelarskich. Takie zmienniki są do nabycia w każdym modelarskich sklepie. Nie możemy np: sami wybierać kolorów chyba, że robimy SF.Wiele samolotów, a szczególnie niemieckich z okresu WWII posiadało specyficzny kamuflaż.


[size=7](www.google.pl)[/size]
I nasuwa się pytanie - jak zrobić takie "ciapki" i "plamki"?
Jest na to parę sposobów.
Pierwszym z nich jest popularny "dry brush" czyli suchy pędzel. Tą technikę opisze dokładnie w następnych rozdziałach.

Tak krótko na czym polega - chodzi o to aby pędzel którym malujemy, miał minimalną ilość farby na swym włosiu.

1. Delikatnie maczamy nas pędzle w farbie.
2. Wycieramy nadmiar w jakiś ręcznik papierowy.

3. Na jakiejś kartce sprawdzamy jak działa i czy rzeczywiście jest na nim minimalna ilość farby.
4. Zamiast malować to wklepujemy farbę w model puknięciami włosia w powierzchnie farby.Widzimy efekt? Takim sposobem możemy właśnie robić niemiecki kamulfaż.

Przydatna (jak nie lepsza) metoda jest "metoda gąbki".

Gąbkę pozyskujemy z jakiś "ochraniaczy" sprzętu elektronicznego (procesory, płyty ...)

Lub po prostu idziemy do sklepu i kupujemy gąbkę - taka do mycia naczyń.

Sposób działania jest ten sam co w "suchym pędzlu"

Kamuflaż tzw "japoński" czyli gdzie plamy były oddzielane czarną lobwódką, malujemy z pędzla. Linie robimy za pomocą pędzla retuszerskiego lub ... czarnym cienkopisem (polecam!)

Tak samo jak takie wężyki poprzez pewne machnięcia pędzla retuszerskiego.
Proste, kanciaste przejścia robimy przy użyciu taśmy Tamiyi - tylko ważne jest aby model polakierować lub poczekać aż farba wyschnie, bo taśma nam może zerwać farbę z modelu.

Delikatnie przyklejamy ją do modelu dociskając tylko jej końce.


Pędzlem taki ruchami tak przedstawiono na obrazku malujemy kamo. Chodzi o to, żeby nie wciskać tej farby pod taśmę.Mając na uwadze to, że było to robione na "odpierdziel" zwykłą taśmą malarską i na szybko jest dobrze.


Re: Malowanie modelu cd.

Post Autor 24.8.2012
bardzo pouczajacy poradnik,mam jedno pytanie jakie farby polecasz dla kogos poczatkujacego dziekuje z gory za odpowiedz. pozdrawiam dawid badke