Nakładanie kalkomanii wodnych techniką Micro Set / Micro Sol

Post Autor giorgias 26.5.2012

 

1. Wstęp:

Nałożenie kalkomanii to zazwyczaj ostatnia lub jedna z ostatnich rzeczy jaką przy pracy nad miniaturą wykonuje modelarz i proces ten wygląda różnie. Karteczka z kalkomaniami jest dodatkiem do prawie wszystkich modeli, niezależnie od tego czy są to pojazdy, samoloty, okręty czy nawet modele z różnych serii sci-fi. Kalki wodne stanowią prawie 90% obecnych na rynku produktów i nie ma dużej ilości firm produkujących kalkomanie „suche”.

W tym tekście skupię się nad nałożeniem kalkomanii wodnych, z którymi głównym problemem jest to, że nawet po wykonaniu zaleceń instrukcji nakładania nadal wyglądają na modelu jak „naklejka”, z wyraźnie widocznym foliowym „marginesem”. Prawie wszyscy producenci modeli mówią tylko o potrzebie zanurzenia kalkomanii na 30 sekund w wodzie, przeniesieniu jej na model i lekkim przetarciu. Sprawa wygląda inaczej i jest nieco bardziej skomplikowana, jednak wynik to doskonale przylegające do powierzchni modelu oznaczenie.

Chciałbym jeszcze tylko zaznaczyć, że nie jest to moja autorska metoda, ponieważ jest znana i opisywana od dawna, jednak dla ułatwienia innym postanowiłem zobrazować ją zdjęciami z procesu i kilkoma informacjami o potrzebnych narzędziach i przygotowaniach.

W celu nałożenia kalkomanii przedstawioną przeze mnie metodą potrzebne będą następujące rzeczy, widoczne również na zdjęciu poniżej:


(zdjęcie)

a)      kuwetka z wodą (raczej oczywiste, dlatego brak na zdjęciu),

b)      2 pędzelki o włosiu 0 lub 1, mogą być lekko zużyte,

c)      sucha szmatka,

d)      szpatułka z zakończeniami bawełnianymi,

e)      pęseta,

f)        płyny do kalkomanii Micro Set i Micro Sol,

2. Przygotowanie modelu:      

            Wiele osób zaniedbuje ten etap, a jest on bardzo ważny. Kalkomanie po nałożeniu są błyszczące a model zazwyczaj nie – mam na myśli sprzęt wojskowy, modelarze samochodowi lub motocyklowi myślą odwrotnie. Jest to bardzo widoczne i popsuje cały efekt malowania, poza tym wygląda po prostu nienaturalnie. Po zakończeniu malowania kamuflażu na pojeździe (jak w przypadku czołgu na zdjęciu poniżej), ok 24 h od położenia ostatniej warstwy lakieru i/lub filtrów model zabezpieczamy pojedynczą warstwą bezbarwnego lakieru błyszczącego (gloss varnish). Lakier bezbarwny powinien być akrylowy, ponieważ jest on najbardziej odporny na większość chemikaliów, można nakładać aerografem lub w sprayu.

Model czołgu Carro Armato P40, na pierwszym zdjęciu bez lakieru błyszczącego i na drugim już z naniesioną pojedynczą warstwą.

Należy następnie odczekać kilka godzin, ale najlepiej ok. 1 doby. Po tym czasie warstwa lakieru odpowiednio stężeje dając nam gładką i niezakłóconą powierzchnię. Dodam jeszcze tylko, że nie jest to powierzchnia dobra wyłącznie do nakładania kalkomanii, ale również wszelkiego rodzaju washy. Poza tym warstwa ta dokona ostatecznego zunifikowania barw, eliminując wszelkie nierówności i pobłyski w miejscach, gdzie farba została nałożona zbyt obficie.

3. Nałożenie kalek:

Suchą szpatułką z bawełną przecieramy delikatnie miejsce gdzie ma znajdować się kalkomania, aby usunąć wszelkie drobinki pyłu i kurzu oraz usunąć inne zabrudzenia.  Następnie pęsetą zanurzamy wycięty znak w kuwetce z wodą na standardowe 30 sekund i przenosimy mokrą kalkomanię na kawałek suchej szmatki.. Dobrze jest jak na papierze od kalkomanii zostanie trochę wody, wówczas będzie lepiej dawała się podważyć. Potem jednym z pędzelków nanosimy odrobinę płynu Micro Set w miejsce, gdzie ma znajdować się dany znak, posmarowana przestrzeń powinna być kształtem i wielkością zbliżona do nakładanej kalki.

Kolejne opisane etapy: od góry a) czyszczenie szpatułką powierzchni pod kalkę b), wzięcie na pędzelek odrobiny Micro Set, c) rozsmarowanie płynu na powierzchni, d) nałożenie kalki drugim pędzelkiem.

Następnie drugim pędzelkiem podważamy kalkę, podnosimy ją z papieru i przenosimy na powierzchnię modelu, przy czym musimy uważać, aby przy większych znakach kalkomania nam się nie zwinęła na pędzlu. W takiej sytuacji można chwycić pesetą cały papier i użyć pędzelka tylko do zsunięcia kalki na model. UWAGA: Nie wolno do tego używać tego samego pędzelka, którym nakładaliśmy płyn – dlatego właśnie pisałem o potrzebie przygotowania dwóch pędzli. Micro Set, którego resztki zostaną na tamtym pędzlu, strawi folię i zmniejszy jej grubość, co spowoduje że znak może się bardzo łatwo przedrzeć lub wręcz rozpuścić.

Po około minucie szpatułką leciutko przecieramy znak (można w niego delikatnie popukać bawełnianą końcówką), tak aby usunąć resztki powietrza, które mogły dostać się pod kalkę. Następnie pędzelkiem nanosimy na oznaczenie trochę płynu Micro Sol  i po około 30 sekundach szmatką delikatnie usuwamy jego nadmiar. Po kliku godzinach (np. po nocy) płyny ostatecznie zakończą swoją działalność i dostaniemy znaki, które wyglądają jak namalowane na powierzchni modelu. Teraz model można zabezpieczyć bezbarwnym lakierem matowym i przystąpić do dalszych czynności, w tym weatheringu.

Ostatni etap – nałożenie na powierzchnię kalki preparatu Micro Sol.

Efekt nałożenia kalek po ok. 24 godzinach, model nadal bez pokrycia lakierem matowym.

Pozdrawiam i życzę miłej pracy.

Grzesiek


Re: Nakładanie kalkomanii wodnych techniką Micro Set / Micro Sol

Post Autor JacekKrawczyk 29.6.2015
Dodam od siebie że kiedykolwiek spotkacie się z problemem naniesienia kalkomanii na nierówne powierzchnie to Micro Sol jest jednym z najlepszych ,,rozciągaczy,, kalkomanii. Zgodnie z zaleceniami producenta . Niebieski - powierzchnie płaskie jako podkład pod kalkę i utwardzacz zewnętrzny na kalkomanie. Czerwony - powierzchnie nierówne gdzie następuje konieczność zdeformowania kalkomanii (rozciąganie). Przy powierzchniach ekstremalnie nierównych jako podkład niebieski , powłokowo czerwony , wielokrotnie do efektu całkowitego dopasowania , po czym gruntujemy znów niebieskim . Pozdrawiam Jacek