Nożyk stanowi jedno z podstawowych narzędzi w warsztacie modelarskim. Wykorzystywany jest on od momentu wycięcia elementów z ramek poprzez ich obrabianie, przy wznawianiu linii podziałów na powierzchniach, wycinaniu grafik z kalkomani, docinaniu dodatkowych elementów z różnych materiałów w celu waloryzacji modelu, itp.

Przy zakupie mamy bardzo szeroki wybór noży jak i samych ostrzy, które to można dobierać swobodnie do swoich potrzeb.
Poniżej znajduje się lista kilku narzędzi tnących, najczęściej wykorzystywanych w modelarstwie.
 

I. Nóż segmentowy - jest chyba najbardziej podstawowym nożykiem stosowanym na szeroką skalę, nie tylko w modelarstwie.


 

Nóż taki, zawdzięcza swoją nazwę ostrzu, które to jest odpowiednio ponacinane. W momencie kiedy jest już ono zużyte, wyłamuje się jego końcówkę otrzymując z powrotem ostre narzędzie tnące.Należy pamiętać, aby przy wyłamywaniu zachować szczególną ostrożność. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, można posłużyć się specjalnym pojemnikiem do wyłamywania ostrzy, jednocześnie służący jako pojemnik dla zużytych fragmentów nożyka.


II. Skalpel jest to nożyk z wymiennymi końcówkami ostrzy.


W porównaniu do powyższego nożyka, mamy tutaj szeroki wybór ostrzy o zróżniocowanych kształtach i długościach, które mogą ułatwić znacząco naszą pracę.


Ze względu na brak możliwości schowania ostrza jak ma to miejsce w przypadku noży segmentowych, niektóre modele są wyposażone w ochronną zatyczkę na ostrze.


Skalpele dostępne są jako pojedyncze sztuki, a także występują w zestawach, w których to znajduje się wiele rodzajów ostrzy.


III. Ostrza w postaci piłki pozwalają na ucinanie elementów w twardszych materiałach, gdzie gładkie ostrza mogłyby nie dać sobie rady.


 

IV. Engraver - czyli ostrza typu grawer, stosowane podczas wykonywania podłużnych wgłębień na powierzchniach. W modelarstwie często wykonuje się taki zabieg przy poprawianiu mało widocznych, istniejących już linii podziałów.


V. Nożyk rotacyjny z naniesionymi ząbkami, wykonuje odpowiednio wielkie otwory o dobranej odległości od siebie, służy do wykonywania imitacji nitów na powierzchniach.


VI. Cyrkiel w modelarstwie znalazł zastosowanie do wycinania okręgów w taśmach maskujących przy malowaniu kół.

 

VII. Jako podłoże robocze do cięcia, w modelarstwie wykorzystuje się tzw. 'maty samogojące'.


 

Na ich powierzchniach, z jednej lub dwóch stron producenci nanoszą odpowiednie podziałki, ułatwiające prace. Mata zabezpiecza powierzchnię blatu roboczego przed nacięciami ostrych narzędzi, jak również zmniejsza ryzyko przewrócenia się pojemników z chemią modelarską, co poprawia bezpieczeństwo oraz komfort pracy.
 

W przypadku pracy z piłką, jako podłoże można wykorzystać specjalną podstawkę z naciętymi liniami do prowadzenia prac pod kątem 45 oraz 90 stopni.

 

Więcej o podstawowych narzędziach, materiałach i chemii modelarskiej można znaleźć we wskazanym odnośniku.