W przypadku malowania jednego elementu przynajmniej dwoma kolorami, często pojawia się konieczność zamaskowywania poszczególnych fragmentów powierzchni. Dzieje się tak w szczególności przy malowaniu za pomocą aerografu, czy farbą w spray'u, gdzie mamy ograniczone możliwości kontrolowania strumienia nanoszonej farby, a także nie ma szans na otrzymanie ostrych krawędzi. Jedynie w przypadku pędzla niekiedy można pominąć etap zasłaniania sąsiednich fragmentów, które mają pozostać niepomalowane.

W celu ochrony fragmentów powierzchni przed zamalowaniem, wykorzystuje się taśmy maskujące oraz odpowiednie płyny zwane maskolami.
 

Taśma maskująca - jest to papierowa taśma samoprzylepna, podobna do popularnej taśmy malarskiej, tylko o odpowiednio małych wymiarach. 


Charakteryzuje się ona odpowiednio silną warstwą klejącą, umożliwiającą przyleganie do powierzchni nawet pod wpływem nadmuchiwanego powietrza podczas malowania aerografem, czy spray'em, a zarazem na tyle słabą, aby podczas jej zrywania nie była w stanie uszkodzić wcześniej już położonej warstwy farby, czy podkładu. Jako że są to produkty przeznaczone dla modelarstwa, są one odpowiednio odporne na działanie chemii wykorzystywanej przy pracy nad modelem.

Taśma może być również umieszczona w odpowiednim pudełku, które to będzie ją chronić przed zabrudzeniami, dzięki wyposażeniu w przycinaki łatwo będzie ją dzielić na kawałki, a przeźroczyste opakowanie pozwoli na kontrolowanie jej zużycia. Ponadto w takiej formie łatwiej nałożyć ją w linii prostej.


Taśma maskująca do krzywizn charakteryzuje się białym kolorem, ponieważ jest to taśma silikonowa. Ze względu na swoją zdolność do rozciągania, umożliwia maskowanie powierzchni po łuku.


Takśmy maskujące dostępne są w rozmiarach od dziesiątych części milimetra do nawet 100mm.

 

Taśma papierowa z folią
Taśmy maskujące, występujące o różnych szerokościach, mogą być niekiedy niewystarczające dla naszych potrzeb. W tym przypadku możemy posłużyć się kilkoma warstwami tradycyjnych taśm lub też zastosować taśmę maskującą połączoną z folią o wybranej szerokości.


 

Arkusze maskujące pozwalają na wycięcie dowolnego kształtu jaki potrzebujemy do zakrycia odpowiedniego fragmentu. Występują one w formacie A4 niekiedy z naniesionym tzw. papierem milimetrowym dla łatwiejszego zwymiarowania wycinanego fragmentu.


Jako ciekawostkę można tutaj wspomnieć o arkuszach z odpowiednio naciętymi już wcześniej wzorami, służącymi głównie do wykonywania kamuflażu pojazdów bojowych.


Płyny maskujące
W przypadku maskowania niewielkich, bardziej skomplikowanych kształtów można z powodzeniem posłużyć się płynami do maskowania. Produkt taki nanosi się przy pomocy pędzla na elementy które nie mają zostać pomalowane. Po tym gdy płyn wyschnie, malujemy powierzchnię farbą, a na koniec usuwamy powłokę maskola odsłaniając przy tym niepomalowane fragmenty.


Pisaki maskujące są podobnym produktem jak powyższe płyny, z tą jednak różnicą że nie wymagają one wykorzystywania pędzla do ich nanoszeniem, tylko jak ma to miejsce przy markerach, maluje się nimi bezpośrednio konkretne elementy.

 

Więcej o podstawowych narzędziach, materiałach i chemii modelarskiej można znaleźć we wskazanym odnośniku.