Płyny zmiękczające do kalkomanii

Post Autor MojeHobby.pl 12.4.2012

Na początek najważniejsze pytanie, po co nam w ogóle te specyfiki, jeśli do przyklejenia kalkomanii wystarczy szklanka wody? Otóż nie zawsze. Jeśli naklejamy ją na płaską powierzchnię, bez żadnych wgłębień lub wypustek, a naklejka jest nieduża i dobrej jakości (tzn po kilku latach nie zacznie się łuszczyć) to faktycznie szklanka wody wystarczy, ale ktokolwiek próbował nakleić większą kalkę, np na wypukłym profilu karoserii samochodu, gdzie na domiar złego wystaje jeszcze klamka a obok jest wklęsła linia odzielająca drzwi od reszty nadwozia, będzie wiedział, że to nie takie proste.

Proces nakładania kalek jest bardzo istotny ponieważ rzutuje bardzo na efekt końcowy. Z pomocą przychodzą, w tej kwestii liczne firmy produkujące płyny do kalkomanii, a jest ich sporo Microscale, Revell, Humbrol, Gunze i inne. W poniższym artykule postaram się opisać najbardziej popularne z nich i przeprowadzić test polegający na sprawdzeniu jak kalkomanie układają się po zastosowaniu płynów zmiękczających. Najczęściej spotykaną niedoskonałością jest, tak zwane srebrzenie kalek, powstaje one na wskutek mikroskopijnych bąblów powietrza uwiezionych miedzy kalką a matową farbą, która pokrywa model, aby tego uniknąć model należy pokryć lakierem bezbarwnym błyszczącym. Oczywiście nie na każdą kalkę podziałają płyny. Dlatego przeprowadzam test, który pokarze działanie poszczególnych płynów. Ważne jest również, aby płyny były szczelnie zamknięte ponieważ otwarte tracą swoje właściwości, nie wolno też przesadzić z ilością płynów bo mogą rozpuścić kalkę.

Do naszego testu użyjemy specjalnie przygotowanej planszy testowej. Na planszy tej zostanie umieszczonych pięć kalkomanii pięciu różnych producentów Revell, Academy, RPM, Italerii, Eduard. Każda z kalek zostanie poddana działaniu sześciu różnych płynów lub „systemów płynów”. Przejdźmy teraz do opisu poszczególnych produktów.

Microscale Set i Sol

Płynów tych używam na co dzień, są one bardzo skuteczne i dają bardzo dobre efekty. Testuje je od kilku lat i dają sobie rade z większością producentów kalkomanii. 

System składa się z dwóch płynów Set i Sol.

Płyn „Set” stosujemy pod kalkomanie powoduje on lepszą przyczepność. Płyn ten możemy nakładać bezpośrednio na model w miejscu gdzie będzie kalkomania. Nakładamy go za pośrednictwem pipety lub pędzelka, choć ja preferuje pipetę ze względu że z pędzelka może pozostać jakiś włos, który popsuje cały efekt. Następnie na kropelkę płynu nakładamy kalkomanie. I dociskamy lekko pędzelkiem lub patyczkiem higienicznym. Na tak przygotowana kalkę nakładamy magiczny płyn „Sol”, który sprawia że kalka zaczyna się marszczyć. Nie ruszamy kalki czekamy, po kilkunastu minutach kalka pięknie przysysa się do modelu. Operacje tę możemy w razie konieczności powtórzyć, ja zazwyczaj nakładam „Sol” dwu lub nawet trzykrotnie w odstępach co trzydzieści lub czterdzieści pięć minut. Wszystko zależy od tego z jaką kalkomanią mamy do czynienia i jak reaguje na płyn.

 

Mr. Hobby (Gunze) Mark Setter i Mark Softer

 

System ten składa się również z dwóch płynów w szklanych butelczynach z niebieską nakrętką, który stosujemy pod kalkę i zieloną nakrętką, który dajemy na kalkomanie. Obydwa wyposażone są w pędzelki do nakładania i mają pojemność 40 ml. Należy uważać z ilością Softera ponieważ to mocny płyn, może rozpuścić kalkomanie. Sposób stosowania pozostaje taki sam jak w przypadku Microscale Set i Sol.

 

Vallejo Decal Fix i Decal Medium

 

 

System składa się z dwóch plastikowych buteleczek o pojemności 17ml każda. Decal Fix bazuje na wodzie ma matowy kolor i stosujemy go aby kalkomania lepiej przylegała do powierzchni. Decal Medium bazuje na alkoholu i zmiękcza kalkomanie. Sposób stosowania pozostaje taki sam jak w przypadku  Microscale Set i Sol

 

Revell Decal Soft

Revell Decal Soft jest to szklana buteleczka o pojemności 30ml z niebieską nakrętką , zadaniem płynu jest zmiękczenie kalkomanii tak, aby mogła „osiąść” na wszelkich nierównościach. Revell to płyn uniwersalny stosujemy go pod i na kalkomanie.

 

Humbrol DecalFix

Humbrol DecalFix szklany słoiczek o pojemności 28 ml bez pędzelka z nakrętką zabezpieczającą przed odkręceniem przez dzieci. Humbrol DecalFix to płyn uniwersalny stosujemy go pod i na kalkomanie.

 

Wamod

Wamod - „Wamod pod kalki i „Wamod na kalki”. System składa się z dwóch plastikowych buteleczek bez pędzelka o rekordowej pojemności 50 ml każda. Obydwa są wodorozcieńczalne. Sposób stosowania pozostaje taki sam jak w przypadku Microscale Set i Sol. Płyny Wamod-u są mocne więc trzeba uważać. 

 

Procedura testowania:

Kalkomanie zostały zanurzone w letniej wodzie i następnie naniesiony na plansze testową, na którą uprzednio zostały nałożony płyn. Po nałożeniu kalkomanii bez jej dotykania, dociskania został nałożony jeszcze raz płyn zmiękczający. Po upływie czterdziestu pięciu minut ponownie niesiony został płyn. W przypadku „systemów” był to płyn na kalki, w przypadku produktów Humbrola i Revella był to ponownie ten sam płyn, który był użyty pod kalki. Zdjęcia tablicy zostały wykonane po dziesięciu godzinach. Na kalkomanie nie oddziaływano mechanicznie nie dociskano ich, nie wygładzano patyczkiem higienicznym jak to zazwyczaj robię, dlatego aby przetestować samą chemię. Przy zastosowaniu tych zabiegów efekty były lepsze, daltego pamiętajmy, że samo użycie chemii nie wystarczy i dobre mechaniczne ułożenie kalki jest niezbędne.  

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie.

Wszystkie płyny oddziaływają na kalki, ale nie na wszystkie. Najsilniejszy jest Wamod następnie Gunze, Vallejo i Microscale. Siła jednak to nie wszystko ponieważ Wamod i Gunze rozpuściły czerwony barwnik w kalkach RPM-u. Microscale nie rozpuszcza kalkomanii i moim zdaniem jest zwycięzca tego testu. Mamy również zwycięzce wśród kalek jest nim Revell, naklejki tej firmy najlepiej reagują na płyny zmiękczające. Najbardziej oporne na działanie płynów są kalkomanie Academy i jedynie płyn Wamodu i Macroscale trochę na nie podziałały.  Wielkim przegranym tego testu jest Humbrol ponieważ pozostawił kalkomanie strasznie pomarszczone. Warto też wspomnieć o Vallejo które jest dość silne, ale pozostawia lekki biały osad na kalkach.

 

 

Rafał „Rafhart” Książek

 


Re: Płyny zmiękczające do kalkomanii

Post Autor henkiel 13.4.2012

Pozwolę sobie dopowiedzieć, że płyn Mr. Hobby Mark Softer (ten z zieloną nakrętką) jest bardzo dobrym płynem. Korzystam z niego od 2 lat i nie ma tutaj jakiejś żelaznej zasady czy pod kalkomanię czy na kalkomanię. Przykładowo proszę spojrzeć na kalkomanie położone na Airfixowym ZERO w skali 1/72. Płyn nałożyłem dzięki zamontowanym już w nakrętce pędzelku na modelu, następnie właściwe kalkomanie które chwile po nałożeniu, zacząłem "wklepywać" w linie podziału. Po całym dniu schnięcia kalkomanii nie można zerwać taśmą z mocnym klejem .