W poniższym poradniku zostaną przedstawione podstawowe pozycje wyposażenia warsztatu modelarskiego.
Aby materiał był bardziej przejrzysty, więcej informacji na temat poszczególnych produktów będzie można znaleźć w linku, zamieszczonym pod grafiką omawianego tematu.

I. Po otwarciu pudełka z modelem i zapoznaniem się z jego zawartością, pierwszą czynność z jaką przyjdzie nam się zmierzyć to wycięcie elementów z tzw. wypraski. W tym celu najlepiej posłużyć się cążkami modelarskimi.

 

 

II. Materiały ścierne podczas pracy nad modelem, pozwolą m. in. na obróbkę mechaniczną części wyciętych z wyprasek oraz sprawdzą się przy niwelowaniu wszelkiego rodzaju nierówności na powierzchniach, włącznie z połączeniami powstałymi w skutek sklejenia ze sobą elementów. Ponadto, materiały o drobnej gradacji wykorzystywane są w procesie polerowania modeli na końcowym etapie prac.


 

III. Nożyki modelarskie, podobnie jak materiały ścierne również bywają pomocne przy obróbce elementów, a także w wielu etapach późniejszej pracy nad modelem, m. in.: wycinanie taśmy maskującej, kalkomanii, itp.
Jak na początek przygody z modelarstwem sam nożyk segmentowy, czy też skalpel w zupełności wystarczą do sprawnego prowadzenia naszych prac.

 

 

IV. Po doszlifowaniu i dopasowaniu do siebie elementów, kolejny krok stanowią kleje modelarskie, dzięki którym następuje łączenie ze sobą elementów. Najpopularniejsze z nich stosowane do polistyrenu, są klejami typu 'Extra Thin', które to nadtapiają krawędzie plastiku na obu elementach, tworząc jednolitą spoinę.

 

 

V. W przypadku występowania drobnych detali, osadzenie ich w odpowiednim miejscu może się okazać nie lada wyzwaniem. W takiej sytuacji pęsety mogą się okazać niezastąpione.

 

 

VI. Po sklejeniu ze sobą większych elementów, powstałe ubytki należy wypełnić przy użyciu szpachlówki. Po jej wyschnięciu, powstały naddatek można zeszlifować materiałami ściernymi, a w przypadku szpachlówek akrylowych usunąć za pomocą wody.

 

 

VII. Kiedy mamy już przygotowany model do malowania, wcześniej na jego powierzchnię należy nałożyć podkład. Wskaże on ewentualne niedoskonałości do zniwelowania, a także zapewni lepszą przyczepność farby do powierzchni.

 

 

VIII. Farby modelarskie dobierane do modelu, z reguły są tymi kolorami, które producent zalecił w instrukcji. Tutaj jednak trzeba zdecydować się na ich rodzaj, tzn. czy będą to farby: akrylowe, celulozowe czy emalie.

 

 

IX. Powyżej wspomniano o nakładaniu podkładu i farb, no ale czym to zrobić? Tutaj do wyboru mamy 3 możliwości, a mianowicie: pędzel, farbę w spray'u oraz aerograf. Wybór pomiędzy tymi produktami może być uzależniony m. in. od rodzaju malowanego przedmiotu, a także kwoty jaką chcemy na to przeznaczyć.

 

 

X. Podczas malowania elementu na więcej niż jeden kolor, często pojawia się konieczność zamaskowywania fragmentu powierzchni, która ma pozostać niepomalowana. W takiej sytuacji wykorzystuje się taśmy i płyny maskujące.

 

 

XI. Lakier bezbarwny ma zastosowanie najczęściej przy końcowym etapie pracy nad modelem, tj. podczas przygotowywania powierzchni do nałożenia kalkomanii, zabezpieczenia już skończonego modelu, zmiany jego połysku oraz przy bardziej zaawansowanej pracy jaką jest weathering.

 

 

XII. Aby móc prawidłowo nałożyć kalkomanię na powierzchnię modelu, należy użyć dedykowanych płynów do kalkomanii wspomagających ich przyleganie i ułatwiających ich dopasowywanie na trudniejszych płaszczyznach.

 

Powyższa lista ma na celu zobrazować ilość produktów wykorzystywanych w procesie sklejania modelu. Zakres wyposażenia miejsca pracy jest zawsze indywidualny i może być on zawężony lub też rozszerzony w stosunku do wyżej wymienionych pozycji.