Witam!
W kolejnym poradniku dotyczącym malowania, postaram się opisać na czym polega jedna z wielu technik modelarskich, czyli Preshading oraz trochę bardziej przybliżyć malowanie modelu aerografem.

Czym jest Preshading? Shading to po angielsku, cieniowanie barw a w modelarstwie jest to znane jako budowania kontrastu oraz przybliżenie malowania do bardziej naturalnego. Otóż jak wiemy każdy bryła, obiekt itd. posiada cienie, przebarwienia i nie jest jednolita.

Sama idea Preshadingu to malowanie ciemną farbą (ciemny brąz, czerń) przy użyciu aerografu na liniach podziału, załamaniach, kątach czy też detalach, a następnie zaciemnianie tej ciemnej farby, farbą kamuflażową lecz tak aby Pre Shading był widoczny. A dokonać tego można operując wychyleniem spustu w aerografie. W takich miejscach powstrzymujemy się od całkowitego zamalowania.

Przedstawiony poniżej model to pojazd Sd. Kfz. 251/22 z firmy AFV Club, pomalowany Surfacerem 1200, przy użyciu rozcieńczalnika Leveling Thinner Gunze.
Sam Surfacer to świetny podkład o dobrych właściwościach ścieralnych, może być użyty jak płynna szpachlówka.Na kolejnym fotogramie widoczna jest czarna farba Pactry. To właśnie ona posłuży jako podstawa Pre shadingu. Farbę tą rozcieńczę również Leveling Thinnerem Gunze.Do zbiorniczka aerografu nakraplam pipetą rozcieńczalnik tak około 10 kropel na 4 krople farby.Oraz pędzlem dodaje czarnej Pactry. Po czym tym samym pędzlem mieszam zawartość zbiornika i sprawdzam, czy farba ma właściwą konsystencje.Zaczynam malować na ciśnieniu nie większym niż 2 bary. No i właśnie co ja tutaj zrobiłem? Jak widać pomalowałem tylko te miejsca gdzie są linie podziału, detale i części zasłonięte. Większe panele zostawiłem w kolorze podkładu.A teraz wystarczy tylko wziąć farbę kamuflażową i pomalować te odkryte płaszczyzny ale tak aby był widoczny prześwit czarnej farby.
Oto przykłady: