Waloryzacja polega na uzbrojeniu modelu w większą ilość detali, dzięki czemu będzie się on prezentował bardziej atrakcyjnie i realistycznie. 

Aktualnie, producenci modeli starają się coraz to bardziej odzwierciedlać jak najwięcej szczegółów na etapie ich projektowania. Jednak wykonanie niektórych detali na wypraskach może okazać się zbyt trudne ze względów technologicznych. Ponadto, w starszych modelach często na próżno szukać ich w większej ilości.
W powyższych sytuacjach, wygląd można wzbogacić dodatkami wykonanymi samodzielnie lub też zaopatrzyć się w dedykowane zestawy do waloryzacji. 

Proces waloryzacji modelu odnosi się przeważnie do wszystkich dodatków, które standardowo nie występują w oferowanych zestawach.
Bywa, że niektórzy producenci dorzucają do swoich produktów extra elementy do ich rozbudowy. Ilość takich zestawów jest jednak mocno ograniczona, co oznacza że aby móc wzbogacić model o dodatkowe elementy, konieczne jest zaopatrzenie się w zestawy do waloryzacji przeznaczone dla poszczególnych modeli.

Jednak waloryzacja modelu to nie tylko jego rozbudowa. Może ograniczać się ona jedynie do wymiany istniejących już elementów, na te o bardziej wyrazistych kształtach, czy detalach.
Z taką sytuacją najczęściej można się spotkać w przypadku elementów toczonych jak lufy czy działka, a także przy elementach fototrawionych w przypadku wymiany paneli bocznych w pojazdach bojowych.
Z kolei w przypadku konwersji modelu pomiędzy jego wersjami, często oferowane są dodatki w postaci elementów żywicznych.
 
Najczęściej do waloryzacji wykorzystywane są:
- elementy metalowe do których zaliczamy: 
     ⦁ elementy fototrawione - są to elementy wytwarzane chemicznie w procesie trawienia, wykonane przeważnie z blach mosiężnych o grubości do 0.2mm.

Tego rodzaju zestawy dedykowane są przeważnie pod konkretny model danego producenta, ze względu na pojawiające się różnice w projektach pomiędzy różnymi wydawcami.
Elementy takie są na tyle precyzyjnie wykonane, że jedyną obróbką mechaniczną jaka może okazać się konieczna do wykonania, to przeszlifowanie miejsca ich łączenia z ramką.

Do pracy z takimi elementami wykorzystuje się m. in. nożyk/skalpel, płaskie szczypce, zaginarkę, a do ich przymocowania służą z reguły tradycyjne kleje typu CA czy Super Glue, choć producent 'AMMO' oferuje klej 'for Photoetch & Clear Parts' dedykowany m. in. dla tego rodzaju materiału.


     ⦁ elementy toczone - są to elementy o przekroju kołowym, wytwarzane z miękkich metali w procesie 'obróbki skrawaniem' prętów, m. in. na tokarkach, frezarkach, maszynach CNC. W modelarstwie znajdują one zastosowanie przede wszystkim w postaci luf i działek.


Jak już na początku wspomniano, służą one głównie do wymiany istniejących elementów w zestawach, w celu poprawienia jakości modelu.


     ⦁ odlewy z metali - należące bardziej do rzadkości ze względu na niższą jakość wykonania detali, jednak sprawdzają się dobrze przy wykonywaniu drobnych elementów o bardziej skomplikowanych kształtach.


- elementy żywiczne - występujące jako dodatki, wykorzystywane są do wzbogacania zewnętrznych i wewnętrznych elementów modeli, a także w postaci wszelkiego rodzaju akcesoriów.


Elementy te najczęściej wymagają obróbki mechanicznej, związanej z usunięciem nadlewek. W tym celu przydatne będą narzędzia typu piłka modelarska (do odcinania grubszych elementów), skalpel/nożyk (do usuwania drobnych nadlewek) oraz materiały ścierne. Są to dość drogie elementy charakteryzujące się kruchością, dlatego też podczas pracy z nimi należy poświęcić więcej uwagi w porówaniu do modeli wykonanych z polistyrenu.
Sklejanie elementów żywicznych może się odbywać za pomocą klejów CA oraz epoksydowych.

 

- druk 3D - technologia otrzymywania dodatków do modeli w procesie druku 3D metodą SLA, tj. proces naświetlania cienkich warstw płynnej żywicy, powodujący ich utwardzanie. Na powierzchni takich elementów można dostrzec linie spowodowane drukiem warstwowym, których to grubość sięga wartości ≤ 0.1 mm.

 

- elementy drewniane - tego typu dodatki przeznaczone do waloryzacji modeli, najczęściej dotyczą statków, chociażby w postaci pokładów drewnianych.

Drewniane dodatki w tego typu modelach występują również w postaci elementów konstrukcyjnych masztów itp.

 

- linki/druty/łańcuszki/cable - wszelkiego rodzaju elementy służące do imitacji przewodów, kabli, wiązań, itd.

 

- kalkomania - niekiedy do waloryzacji modelu można zaliczyć kalkomanie, które będąc dodatkiem do tych w zestawach, dodatkowo uatrakcyjnią budowany model. Dokupienie opcjonalnych oznaczeń pod konkretny model, pozwoli także na jego wykonanie w alternatywnej wersji, będącej niekiedy niedostępnej w oferowanych oryginalnych zestawach.

Ponadto, kalkomanie w postaci plakatów itp. znajdą szerokie zastosowanie przy wykonywaniu dioram.

 

- zimmerit - jest to konkretny dodatek w postaci nadrukowanej, trójwymiarowej suchej kalkomanii, przyklejanej do pancerzy niemieckich pojazdów bojowych z okresu II wojny światowej.
Jest to imitacja specjalnej masy nakładanej na pancerze czołgów niemieckich, która miała chronić przed przymocowywaniem min magnetycznych.

 

Przeróżne uformowania powierzchni można wykonać również za pomocą odpowiednich past, jak np. Anti-Slip Paste, która to umożliwia wykonanie imitacji powłok antypoślizgowych na powierzchniach pojazdów bojowych.


- camouflage - produkty przeznaczone do pojazdów bojowych, mogące występować w postaci siatek,


czy kępków roślin.


Dzięki nim pojazdy będą wyglądały bardziej realistycznie, zwłaszcza w momencie umieszczenia ich na dioramie czy makiecie pośród zarośli.

 

Wyżej przedstawione dodatki nie zamykają możliwości wzbogacania modeli, a jedynie są tymi najczęściej stosowanymi. Dodatki można samemu tworzyć wykorzystując tzw. materiały konstrukcyjne oraz masy twardniejące, obrabiając ich kształty w dowolny sposób.