Szlifowanie

 

Szlifowanie jest jedną z podstawowych czynności, które musi opanować modelarz, aby jego modele prezentowały się dobrze. Chcąc zbudować dobry model musimy opanować tę czynność.

Czym właściwie jest szlifowania ?

Szlifowanie - jest to obróbka wykończeniowa powierzchni za pomocą narzędzi ściernych, w wyniku której uzyskujemy duże dokładności wymiarowe i kształtowe oraz małą chropowatość.

Jest to definicja szlifowania, w modelarstwie będziemy szlifować plastik, żywice , szpachlówkę, części fototrawione oraz inne rzeczy , które wykorzystamy do budowy naszej miniatury.

Przyjrzyjmy się teraz wyprasce, proces technologiczny wytwarzania modelu polegający na wtryskiwaniu rozgrzanego tworzywa w formę tworzy jakby pajęczynę połączeń, modelarz musi wyciąć poszczególne części i oszlifować miejsce w którym dana cześć łączyła się z wypraską.

 

Często zdarza się że forma, która składa się z dwóch na siebie zachodzących elementów miała przesunięcie, wtedy powstaje "schodek" na części, który też musimy zeszlifować. Na czerwono zaznaczyłem nadlewkę, czyli miejsce na styku dwóch połówek formy zostało trochę plastiku który trzeba spiłować.

 

Najczęściej im droższy model tym mniej problemów ze szlifowaniem. Następną czynnością ,która nierozerwalnie wiąże się ze szlifowaniem jest szpachlowanie.Po tej czynności elementy, które były poprawiane przy pomocy szpachlówki są szlifowane.Jednokrotne szpachlowanie i szlifowanie nie wystarcza przykład na zdjęciu.

 

Zdarza się również że musimy wkleić jedną cześć w drugą , czasem przy niezbyt dobrych modelach częściami nie pasują do siebie i wtedy też czeka nasz szlifowanie. Jedno co jest pewne, że podczas budowy swoich replik modelarz zawsze pod ręką musi mieć narzędzia do szlifowania.

Podstawowymi narzędziami w każdym warsztacie modelarskim są pilniki i papier ścierny. Kupując pilniki musimy zadbać o to, aby miały różne kształty i niewielką wielkość.

Papier ścierny o różnej gradacji im mniejszy numer tym większe ziarno, np. P240 , P300 to papiery gruboziarniste, mają zastosowanie w modelarstwie tylko w ograniczonym zakresie. Najczęściej stosuje się P400, P600, P800.

Często przy szlifowaniu stosuje się na początku papier o większym ziarnie, aby szybciej zebrać "naddatek" plastiku, a następnie wykracza się całość papierem o mniejszej ziarnistości. Szlifując duże powierzchnie pokryte masą szpachlową warto wykonywać to pod małym strumieniem wody, wtedy szpachlówka nie gromadzi nam się między papierem a plastikową częścią. Dlatego warto kupować papier ścierny wodoodporny, co oznacza że ziarno nie odpadnie pod działaniem wody.

 

Niektórzy modelarze stosują również papier ścierny o gradacji 1000 i 2000 do zmatowania powieszani modelu przed malowaniem, aby farba się lepiej trzymała. Pilniki i papier ściemy są to podstawowe narzędzia, bardziej nietypowymi są elektryczne mini szlifierki.

Na zdjęciu wydać przykład takiego urządzenia, przeznaczone jest do wykonywania „manicure” ale świetnie sprawdza się w zastosowaniach modelarskich. Jeśli mamy do szlifowania okrągłe i wklęsłe powieszanie jest niezastąpione np. wnętrze kadłuba samolotu.

Do trudno dostępnych miejsc nadaje się również włóknina ścierna, jest ona elastyczna i możemy nią wyszlifować miejsca gdzie trudno było by dojść zwykłym papierem ściernym.

 

Mam nadzieje że powyższy tekst pomógł początkującym modelarzom, i sprawił że będą chcieli wykonywać coraz lepsze modele, oraz zechcą uzupełnią warsztat o nowe narzędzia.