SZPACHLÓWKI (wypełniacze luk)


O ile podkłady są w stanie wypełnić mikroubytki, to przy większych brakach niezbędne jest wykorzystanie szpachlówek.

Szpachlówka to masa służąca do wypełniania przestrzeni pomiędzy niedopasowanymi częściami modelu, usuwania zarysowań, a także do uzupełniania nierówności na powierzchniach elementów.

Czas jej schnięcia uzależniony jest od grubości nałożonej warstwy. W przypadku występowania większych ubytków, zaleca się nakładanie cieńszych warstw w kilku etapach, ze względu na skurcz masy, pojawiający się w trakcie wysychania. Po całkowitym stwardnieniu szpachlówka może zostać poddana obróbce mechanicznej.

Dobre szpachlówki powinny charakteryzować się nie tylko odpowiednią przyczepnością, ale także zadowalającymi właściwościami ściernymi.


Wysokiej jakości szpachlówka z utwardzaczem do wypełniania ubytków, dziur, pęknięć itp. Jej czas utwardzenia wynosi 1-1,5 godziny.

Producent marki tamiya w swojej ofercie posiada także szpachlówkę utwardzaną przy pomocy światła UV.

Szpachlówki dostępne są przeważnie w tradycyjnych tubkach, z których wyciskana jest masa, najczęściej w kolorze białym i szarym.
 

SZPACHLÓWKI PŁYNNE

Ponadto szpachlówki o rzadszej konsystencji dają się łatwiej wcisnąć w szczeliny. W razie potrzeby, produkty te można także rozcieńczać przy pomocy odpowiednich rozpuszczalników.
Za przykład już tak przygotowanego produktu może posłużyć ‘dissolved putty’ marki Mr. Hobby.

Więcej na temat szpachłowek w postaci płynnej można przeczytać w naszym poradniku poświęconym farbom podkładowym.

Ponieważ wbrew nazwie, szpachlówkom płynnym właściwościami fizycznymi i zastosowaniem  bliżej jest do farb podkładowych.


MASY MODELARSKIE (epoxy putty)

Po podkładach i szpachlówkach, przyszedł czas na masy modelarskie.

Chemoutwardzalna masa modelarska, to dwuskładnikowa szpachlówka epoksydowa, tworząca twarde spoiny. Poszczególne masy, tj. żywica epoksydowa oraz utwardzacz, ugniata się ze sobą do uzyskania jednolitego koloru. Produkt ten charakteryzuje się czasem wiązania w przedziale ok. 1-2h, dzięki czemu można dowolnie korygować nowo powstały element. Czas całkowitego wyschnięcia i utwardzenia wynosi zazwyczaj dobę. Po tym okresie powierzchnia może być poddawana obróbce mechanicznej w postaci szlifowania oraz wiercenia.


ALTERNATYWA/IMPROWIZACJA

Znaną metodą wśród modelarzy jest wypełnianie niewielkich ubytków klejami modelarskimi. Spowodowane jest to być może faktem, że podczas sklejania cyjano-akrylem otrzymujemy „dwie pieczenie na jednym ogniu”. Twardość warstwy powstałej po wyschnięciu tego typu kleju jest większa od twardości polistyrenu, przez co ciężko takie miejsca poddaje się szlifowaniu. W tym przypadku producent Tamiya oferuje klej CA „easy sanding”, specjalnie dostosowany do tego typu zadań.

A co jeśli nie dysponujemy w danym momencie żadnym z powyższych produktów, a mamy do wypełnienia ubytki w naszym modelu?
W tym celu można wykorzystać rozpuszczone resztki polistyrenu zawarte w ramce wypraski.

Dzięki takiemu zabiegowi otrzymujemy masę wypełniającą szczeliny o takich samych właściwościach fizycznych materiału, co nasz złożony model. Dodatkowo unikniemy również efektu "przebijania się" przebarwień związanych z zastosowaniem „wypełniaczy” o innych kolorach.

 

Więcej o podstawowych narzędziach, materiałach i chemii modelarskiej można znaleźć we wskazanym odnośniku.