Wielki test szpachlówek.

Część pierwsza.


Dziś na moim warsztacie znalazło się jedenaście popularnych szpachlówek modelarskich.
Test jakiemu je poddam ma określić ich przydatność w plastikowym modelarstwie redukcyjnym.
Zacznę od krótkiego opisu i właściwości fizycznych produktów. Szpachlówka zostanie użyta też na modelu samolotu w skali 1:72 w którym zostały wywiercone otwory, aby sprawdzić jak szpachlówka wypełnia otwory i jak zachowuje się po  wyschnięciu.


 


1. „Vallejo Plastic Putty” o pojemności 17mm w buteleczce plastikowej zakończonej małym dozownikiem, znanym z farb tego producenta, szpachlówka jest koloru białego jest nietoksyczna i nie wydziela brzydkiego zapachu. Szpachlówka nadaje się do małych powierzchni i po wyschnięciu nie stanowi jednolitej twardej masy, jest w małym stopniu elastyczna. Wciskając ją np. paznokciem widzimy jak się odkształca. Szpachlówka traci na objętości po wyschnięciu.


2.  Szpachlówka firmy Tamiya "Basic Type" w tubce o gramaturze 32 gram w kolorze szarym
po otwarciu czuć zapach rozpuszczalnika, po wyschnięciu stanowi jednorodną twardą całość, nie odkształca się pod naciskiem. Również traci na objętości po wyschnięciu. Daje się dobrze obrabiać, jest to chyba najbardziej popularna i godna polecenia szpachlówka w zestawieniu.


    
3. „Wamod Putty for plastic models” tubka 30 ml. Kolor brudny biały , w tubce niejednorodna całość, nie czuć zapachu rozpuszczalnika , po wyschnięciu twarda i nie daje się odkształcać. Niewielkie straty na objętości po wyschnięciu.4. Humbrol „Model Filler” tubka 31ml kolor szary , lekki zapach rozpuszczalnika , po wyschnięciu twarda i nie daje się odkształcać. Struktura trochę bardziej krucha niż szpachlówka Tamiy-i.5.  Tamiya „Epoxy Putty” , dwa plastry masy plastycznej 25 gram. Po zmieszaniu takiej samej ilości dwóch kolorowych pasków otrzymujemy masę którą możemy wykorzystać do dorabiania detali napraw większych detali. Dobrze zmieszana stanowi jednolitą masę , bardzo mała strata na objętości po wyschnięciu.6. „Mr. Hobby Mr. Dissolved Putty” , szpachlówka w płynie 40 ml , słoiczek dwa zamknięcia lekki zapach rozpuszczalnika ,kolor biały , po wyschnięciu szpachlówka nie stanowi twardej jednolitej masy, odkształca się pod naciskiem. Nie nadaje się do szpachlowania większych otworów, może być rozpylana z aerografu. Bardzo duża strata na objętości i potrafi pęknąć jeśli próbujemy szpachlować większy otwór.   7. „Light-curing Putty” Tamiya , kolor ciemno żółty, 34 gramy, tubka,  szpachlówka twardnieje pod wpływem promieni UV , czas pracy ze szpachlówką to około 2 minuty, po wyschnięciu stanowi twardą jednolitą masę, nie ma zapachu rozpuszczalnika, na wyposażeniu jest czarny woreczek w którym należy trzymać szpachlówkę, aby nie narażać jej na działanie światła. Niejednorodna z początku tubki, należy wycisnąć część „rozcieńczalnika” aby wydobyć właściwą masę szpachlową. W przeciwnym przypadku zamiast twardej masy dostaniemy lepką substancję , przypominającą konsystencją miód.   8. Tamiya „Polyster Putty” , tubki 40 gram, szpachlówka oraz aktywator, kolor jasno żółty , zapach przypomina szpachlówki samochodowe, jest bardzo twarda po wyschnięciu i nie daje się odkształcać. Małe starty na objętości.9. „Zmywalna Szpachla Akrylowa” 60g Wa-mod , słoiczek szpachlówka o neutralnym zapachu, średnio twarda po wyschnięciu, kolor jasnoszary, przypomina trochę gips.10. Mr.hobby „Mr. Withe Putty” tubka waga 25 grama , kolor kremowy , lekki zapach rozpuszczalnika. Po wyschnięciu odkształca się nie stanowi jednolitej twardej masy.
Duże straty na objętości, chyba rekordowe w całym zestawieniu.  

11. Szpachlówka „Revell Plasto” 25 ml kolor szary, po wyschnięciu twarda i nie odkształca się pod działaniem siły. Lekki zapach rozpuszczalnika. Małe straty na objętości. 

 

 

Podsumowanie cześci pierwszej :

 

Jeśli chodzi o jakość produktów i wybór wygrywa firma Tamiya. Uwagi godne są też szpachlówki Humbrola i Revella.

 


Załączniki
10.jpg