W tym artykule przedstawię technikę wykonywania kamuflażu zimowego na modelu czołgu Stug IV sposobem "na lakier do włosów". Jest to technika dosyć prosta, a przy prawidłowym wykona- niu daje naprawdę dobre efekty. Tak więc zapraszam na poradnik. 1.Pierwszą rzeczą jest pokrycie modelu podkładem w celu ujednolicenia powierzchni. W moim przypadku jest to podkład Tamiya w sprayu 2. Drugi krok to naniesienie prowizorycznego podkładu i zabezpieczenie go bezbarwnym lakierem 3. Teraz czas na najważniejszą czynność a mianowicie nałożenie lakieru do włosów. Można to robić tak jak ja, prosto z puszki lub aerografem, ale efekt jest podobny. Warstwa nie może być ani za cienka, ani za gruba co ma istotny wpływ na dalsze prace. Tak przygotowany model odkładamy na ok. 1/2 godziny do porządnego wyschnięcia 4. Po tym czasie nakładamy na model białą farbę. Należy ją rozłożyć równomiernie i w miarę bez zacieków. Czekamy aż wyschnie 5.Teraz przy użyciu papieru ściernego, pilników i pędzelków moczonych w wodzie delikatnie zeskrobujemy białą farbę z modelu. Właśnie tę czynność ma nam ułatwić warstwa lakieru do włosów. Pod wpływem wody rozpuszcza się i biała farba lepiej odchodzi od dolnej warstwy. Nawet jeśli zdarzy się nam przebić do plastiku, nie ma się czym martwić, późniejszy wash i tak skoryguje nasz błąd. I to tyle, w tych pięciu prostych krokach dostajemy bardzo ładny efekt poniszczonego białego kamuflażu. Później postępujemy tak jak zwykle, czyli wash, pigmenty, filtry itp. Jak to zrobić możecie przeczytać w innych artykułach w tym dziale. Z mojej strony to wszystko, mam nadzieję, że pomogłem i życzę wielu udanych modeli. Wojciech Ponikiewski